Sağlıklı Beslenme ve Ara Öğün

Sağlıklı Beslenmede Ara Öğün Tüketimi Üzerine Pratik Öneriler

Günümüzün yoğun iş programı ile beslenme programımız arasında ters orantı bulunduğu aşikâr. Zaman yoksunluğu sağlıklı beslenmenin önündeki büyük engellerden biri. Kilo alımı, yorgunluk, sindirim sorunları ise dengesiz beslenmenin sonuçları. Pratik birkaç önlem ile döngünün önüne geçilebilir.

Uzmana göre sağlıklı beslenme 3 ana 3 ara öğünden ile gerçekleşiyor. Ancak pek çok insan için sadece ara öğünleri değil, ana öğünler bile vazgeçilmez değil. Biraz daha uyumak için kahvaltı, bekleyen işleri yetiştirebilmek için öğlen yemeği rahatlıkla feda edilebiliyor.

Metabolizma ise vücudu aç bırakmanın cezasını çok ağır ödetebiliyor. Gün boyunca hem ihtiyacı olan kaloriyi hem de yemek yemenin getirdiği duygusal tatmini elde edemeyen vücut, akşam öğününde harcayabileceğinden fazlasını tüketiyor.Bu dengesiz düzen kilo alımı ve çeşitli sindirim sorunlarının yanı sıra gece boyunca iyi dinlenememe ve güne yorgun başlamanın sebebi olarak sayılıyor. Ara öğün tüketimi akşam öğününde yaşanan patlamanın önüne geçebilecek yegane çözüm olarak adlandırılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir