Parfümünüz Çabucak Uçup Gitmesin

kalıcı parfüm
Parfüm sevmeyen kadın var mıdır? Sanmıyoruz. Ne yazık ki, bazen o çok sevdiğiniz koku birkaç saat, hatta dakikalar içinde uçup gider. Şimdiye kadar aranızdaki ilişkiyi uzatmayı başaramadıysanız, parfümünüzün kalıcılığını artırmak için bir de bunları deneyin.

EDT mi, EDP mi?

Eau de Toilette’lerin kokusu Eau de Parfum versiyonlarına kıyasla daha hafiftir. EDP yani parfümlerin konsantrasyonu daha yüksektir, dolayısıyla kokuları daha kalıcıdır.

Güçlü alt notalar seçin

Her parfümün üç aşaması vardır. Üst nota, parfümü ilk kokladığınızda burnunuza gelen kokudur. Genellikle geçicidir ve çabuk dağılır. Orta nota, üst notanın dağılmasından sonra ulaştığınız kokudur. Alt nota ise parfümü sürdükten yaklaşık 2 saat sonra hissedilmeye başlar ve parfümün asıl karakterini oluşturur. Parfümü sıktıktan yarım saat sonra tekrar koklarsanız, kalıcılığıyla ilgili net bir fikir sahibi olursunuz. Paçuli, amber, vanilya ve misk en uzun ömürlü alt notalar arasında.

Banyodan sonra sıkın

Banyo yaparken buhar sayesinde gözenekleriniz açılır. Eğer duştan çıkar çıkmaz parfüm sıkarsanız koku gözenekleriniz tarafından daha iyi emilir, cildinizdeki nem tarafından hapsedilir ve böylece parfümünüz daha kalıcı olur.

Cildinizi nemlendirin

Parfümler yağlı ciltte kuru cilde nazaran daha kalıcıdır. Yani parfüm kullanmadan önce cildiniz yeterince nemlenmiş olmalı. Kol ve bacaklarınıza süreceğiniz krem parfümü emerek kalıcılığını artıracaktır.

Bileklerinizi birbirine sürtmeyin

Parfüm sıktıktan sonra bileklerinizi ovuşturursanız üst notaların normalden daha çabuk uçmasına yol açar, böylece kokunun kalıcılığını uzatmaz, aksine azaltırsınız.

Nabzınızı yoklayın

Vücudunuzda nabzınızı hissedebildiğiniz noktalara, örneğin kollarınızın üst içlerine, şakaklarınıza, boynunuza, bileklerinize ya da kulaklarınızın arkasına sürdüğünüzde parfümünüz çok daha uzun süre dayanır.

Vazelin sürün

Nabız noktalarınıza süreceğiniz vazelin, yoğun ve emici dokusu sayesinde parfümü cildinizde daha uzun süre tutar.

İçinden geçin

Parfümü havaya sıkıp yavaşça içinden geçmeyi denediniz mi? Bu sayede, eşit şekilde vücudunuza dağılmış hafif ama uzun süreli bir koku elde edersiniz.

Saçınıza değil fırçanıza sıkın

Alkol içerikli bir kokuyu doğrudan saça sıkmak kurumasına neden olur. Bunun yerine parfümü saç fırçanıza sıkın. Saçlarınız hem zarar görmesin, hem de tam istediğiniz gibi koksun.

Giyinmeden önce sürün

Parfümler ısıya ve vücut kimyasına tepki verir, dolayısıyla kıyafetlerinize değil teninize temas etmelerini sağlayın.

Parfümünüzü koruyun

Isı, nem ve ışık kaynakları parfümünüzdeki bazı içeriklerin bozulmasına yol açabilir. Serin ve kuru yerde saklama kuralı parfümler için de geçerli.

Biraz uzakta durun

Parfüm şişesiyle aranıza biraz mesafe koyun, kokuyu doğrudan cildinize sıkmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir