Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Biz diyetisyenler günlük kalori ihtiyacını en kolay şöyle hesaplarız:

Kişinin olması gereken ideal kiloyu buluruz. Eğer çok şişman değilse ideal kilosunu 24-25 ile çarptığımızda bir günde ihtiyacı olan kaloriyi bulmuş oluruz.

Ancak erkekler için bu biraz daha fazladır. Onların 27-28 ile çarpması doğru olacaktır.

KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİR

Genel ifadelerle konuşacak olursak, 25 yaşın altında olanların günlük alması gereken kalori kadınlar için 1800 – 2200 arasında değişir. Erkeklerde ise 2500 – 3400 arasındadır.

Fakat bu hesaba kişinin boyu, kilosu, vücut tipi, günlük harcadığı enerji etki edebilir. Dolayısıyla tüm bunlar kişiye özeldir.

(İlgili cevap: Kilo vermenin püf noktaları nelerdir?)

1 GRAM YAĞ 7 KALORİ

Peki kilo vermek için günlük kalori ne kadar azaltılmalı?

Biz diyeti haftada 1 kilo verecek biçimde düzenleriz. Diyetisyenlerin uyguladığı şöyle bir formül vardır:

1 gram yağ vermek için 7 kalori harcamak lazım. Kişinin haftada 1 kilo verebilmesi için de 7000 kalori harcaması gerekir. Bu durumda, günlük ihtiyacını 1000 kalori kadar düşürmesi lazım diyerek ona uygun bir liste hazırlarız.

(İlgili cevap: Hangi durumlarda zor kilo verilir?)

Ama dediğim gibi, bu elbette kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Örneğin, kişinin haftalık vermesi gereken kilo daha az olabilir. O zaman düşürülecek kalori miktarı da buna uygun olur.

Ayrıca kişi 1 haftanın sonunda kontrole geldiğinde genel duruma bakarız. Eğer, “Çok aç kalıyorum, bunu yapamayacağım” derse kaloriyi biraz daha artıracak şekilde bir diyet listesi veririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir