Dudak Çatlaması ve Cilt bakımı Nasıl Yapılır

ÇATLAK DUDAKLARA VEDA!

Kuruyan ve çatlayan dudaklar, sert havaların neden olduğu rahatsızlık verici sonuçlardan biridir. Güzelliğinizi gölgeleyen çatlak dudaklardan kurtulmak ister misiniz? İşte yapmanız gerekenler:

SU İÇİN
Dudaklarınızın vücudunuzda en fazla nem kaybına uğrayan bölge olduğunu biliyor musunuz? Vücuttaki su eksikliği ciltte ve dudakta kuruluğa neden olur. Bu yüzden günde 8 bardak su içmelisiniz.ISIRMAYIN!
Dudakta özellikle kurumuş kısımları ısırmadan duramadığınız biliyoruz! Ancak çatlak kısımları ısırmak, yolmak, kanamaya yol açabilir ve zor iyileşen enfeksiyona neden olabilir. Isırmamak için kendinizi tutun!

BALMUMUNA GÜVENİN
Tender Care Balm gibi balmumu içeren bir dudak balmı kullanın. Balmumu dudakları nemlendirir, çatlayan kısımları enfeksiyondan korur ve havanın zararlı etkilerine karşı kalkan görevi görür. Oriflame’in dakikada yedi adet Tender Care ürünü sattığı düşünülürse, insanların bir bildiği olmalı!

SARIP SARMALAYIN

Eğer hava çok soğuk ya da rüzgarlıysa, eşarbınızı biraz yukarı çekerek dudaklarınızı da sarın. Böylece dudaklarınızı çatlamaktan ve rüzgarın oluşturacağı kızarıklıktan korursunuz.

PEELİNG YAPIN
Haftada bir kez dudak yüzeyindeki ölü derileri temizlemek için yumuşak bir dudak arındırıcı kullanın. Yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla masaj yaparak da ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Yatıştırıcı bir dudak balmı ile bakıma devam edin.

GÜNEŞTEN KORUNUN
Tıpkı cildiniz gibi, dudaklarınızı da güneşin zaralı ışınlarından korumalısınız. Hava ister güneşli, ister yağmurlu olsun her zaman bir koruyucu güneş kremi kullanın ya da SPF içeren bir dudak balmı sürün.

DUDAKLARINIZI EMMEYİN
Dudaklarınız emerek oluşturduğunuz ekstra tükürük, dudakların ürettiği doğal yağları engeller ve kurumaya sebep olur.

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN
Beslenmenizin dudak sağlığınız üzerinde etkisi büyüktür. Yumurta, süt, havuç gibi A vitamini zengini besinler dudaklarınızın yenilenmesine yardımcı olur. Yapraklı sebzelerde bolca bulunan E vitamini ise dudaklarınızı yumuşatır, kırışıklık oluşumunu engellemeye yardımcı olur.  

DOĞRU NEFES
Ağzınızdan değil, burnunuzdan nefes alarak dudaklarınızın kurumasını engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir