Doğrudan Satış Nedir?


Doğrudan Satış, bir satıcının anlatması ve/veya göstererek tanıtması aracılığıyla bir tüketim malının veya hizmetinin tüketiciye evinde, bir tanıdığının evinde, iş yerinde veya bir satış noktası olmayan bir başka yerde doğrudan satışının gerçekleşmesidir.

Doğrudan Satış Hakkında
Doğrudan Satış’ veya ‘Çok Katlı Pazarlama‘; şirketin ürününü veya hizmetini, direkt satış veya tanıdık tavsiyesi yoluyla tüketiciye pazarlaması ve dağıtım yapmasına olanak tanıyan bir iş modelidir.

Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu(WFDSA)’na göre doğrudan satış; ürünlerin ve hizmetlerin, perakende satış noktası sayılamayacak alanlarda, tüketiciye doğrudan pazarlanmasıdır.

Bağımsız Satış Danışmanları şirketi temsil eder ve yaptıkları satışın hacmi oranında prim alırlar. Satış Danışmanları çoğunlukla alt gruplarına başka bağımsız Danışmanlar kaydederek kendi organizasyonlarını oluştururlar. Alttaki Danışmanların da aynı yolu izlemesiyle tüm organizasyon genişler.

Bir Danışman olarak; sadece kendi yaptığınız satışlardan değil, size bağlı alt grubun yaptığı satışlardan da prim alırsınız. Dağıtılan prim miktarı, şirketin ücret planına göre belirlenir.

Neden bir tüketici doğrudan satış yoluyla alış veriş yapmayı tercih eder?

Bugün, zaman artık herkes için önemli bir değerdir.
Zamanın değerini bilen bilinçli bir tüketici alışverişini gercekleştirmek için doğrudan satışın kendisine sunduğu kolaylık ve özel servis imkanını kullanmayı tercih eder.
Doğrudan satış yoluyla tüketici, evinin ve kendisinin bir çok ihtiyacının istediği zaman istediği yerde, kendisine ürünlerin her türlü özelliği bire bir anlatılarak teslim edilmesini ve de bir sorunu olduğunda da aynı şekilde hizmet almasını garantiler.
Kolaylık, güvence ve kişiye özel hizmet, doğrudan satış yöntemiyle alışverişin tercih edilme nedenleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir