Doğru Fondöten Seçimi

Kuru, yağlı, normal ve karma gibi birçok cilt tipleri vardır. Kadınlar bu cilt tiplerinde görülen renk farklılıklarını ve lekeleri saklamak için fondöten kullanırlar.

Likit fondöten
En hafif etkiyi yaratan fondöten çeşididir. Avucunuzun içine aldığınız likit fondöteni parmak uçlarınız ile yüzünüzün belli kısımlarına paylaştırın ve yuvarlak hareketlerle yüzünüze iyice yayılmasını sağlayın. Eğer hafif bir etki yaratmak isterseniz sünger koyduğunuz fondötenin hafifçe suratınıza dağıtın. Tüm cilt tipleri özellikle karma ciltler için ideal bir fondötendir.

Yoğun krem fondöten
Yoğun krem formundan olan bu fondöten, içinde çeşitli yağlar barındırır. İçindeki yağlar sayesinde yüzünüzün nem ihtiyacını karşılayacağından parlak bir görünüme sahip olmasını sağlar. Bu yüzden kuru ciltler için en uygun fondöten çeşididir. Bu fondöteni sürmek için süngere ihtiyaç duymayacak, yoğunluğundan dolayı yüzünüze, kulaklarınıza ve boynunuza orantılı yaymak için parmaklarınızı kullanabilirsiniz.

Doğru Fondöten Seçimi
Doğru Fondöten Seçimi
Köpük fondöten
Köpük kıvamında üretilen bu krem fondöten, sıkılaştırılmış olarak değil de kavanozda satılır. Kalın bir tabaka oluşturmadan cildi pürüzsüzleştirir. Olgun ciltler için önerilen bu fondöteni, isteğinize bağlı olarak ya parmaklarınız ile ya da sünger yardımı ile kullanabilirsiniz.

Stick fondöten
Lekeli ve pürüzlü ciltlere uygun olan bu fondöten çeşidi, cilt renginizi düzeltmek için içinde renk pigmentleri ve az miktarda da yağ bulunuyor. Eğer cilt sorunu yaşıyorsanız bu fondöten çeşidi ile pürüzsüz bir cilt elde edebilirsiniz. Kırışık ciltlerde kullanılması durumunda kırışıklıkların daha fazla öne çıkmasına neden olur. Bu yüzden parmak uçlarınız ile uygulamanızı ve biraz pudra sürmenizi tavsiye ediyoruz.

Pudra
Fondöten gibi renk vermese de daha kuru olan pudra, kırışıkları olan cilde uygulanmamalıdır. Pudralarınızı ıslak ya da kuru sünger ile uygulamalısınız. Bu süngerlerinde temiz olmasına özen gösterin yoksa aksi takdirde cilt hasarlarına neden olabilir. Her cilt tipi için uygun olan pudra, gözenekleri tıkamayacağından, sivilce oluşumu riskini de düşürür.

Krem – toz fondöten
Kullanımı oldukça kolay olan krem – toz fondöten, sürdükten sonra kuruyarak pudraya dönüşen kremsi bir yapıya sahiptir. Yağlı ciltler için uygun olan bu fondöten çeşidi aşırı parlamayı önler. Hafif sürüldükten sonra cilde yedirilmelidir. Nemli sünger ile hafif tabaka elde etmeye yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir