Cilt Temizleme

Cildin temizlenmesi cildimizin temiz olması oksijen alabilmesi dolayısıyla vücutta rahat bir dolaşımın olmasını ve rahat ferah hissetmemizi sağlar. Özellikle yüz bölgelerinde kapanan gözenekler, yağ kütleleri ile kapanır ve içerisinde oksitlenmesiyle siyah noktaların oluşmasına sebep olur.

Güzel bir cilde sahip olmak için vücudun su ve yağ dengesinin dengeli olması gerekmektedir. Cilt temizliği ile anlatılmak istenen şey aslında, cildi ölü hücrelerden, terle dışarıya atılan yağ ve tabakalardan arındırıp temizlemektir.

1) Cilt Temizleme;

cildin temizlenmesi
cildin temizlenmesi
Bakımlı bir cildin ön şartı cilt temizliğidir. Cilt temizliği ile kastedilen olay ise cildi ölü hücrelerden, terle atılan yağlardan, kirden ve makyaj kalıntılarından arındırmaktır. Kirli ve gözenekleri tıkalı bir cilt sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerine zemin hazırlamaktadır. Cildimizi su ve herhangi bir sabunla yıkamak da, gözenekleri temizlemek için tek başına yeterli değildir. Kir, yağ ve makyaj kalıntılarını temizlemek için her gün özel olarak formüle edilmiş bir cilt temizleme ürünü kullanılmalıdır. Dermatologlar da cilt bakımında temizleyici ürünlerin önemini vurgulamaktadır. Cilt temizleme yöntemlerinden ve en çok tercih edilenlerinden biriside peelingdir.

Peeling nedir?
Cildimizdeki gözenekleri tıkayan ölü hücrelerden kurtulmayı sağlayan bir tekniktir
Cilt yüzeyini düzgün yapabilmenin en basit yoludur. Genellikle haftada 2-3 kez peeling kullanılması önerilir, diğer günlerde cilt günlük temizleme ürünleri ile temizlenmelidir.

Cilt Bakımında 2. aşamamız,

2) Gözenekleri Sıkılaştırma;

Cildimizi temizleyerek gözeneklerde biriken kir,yağ ve makyaj kalıntılarından kurtulabiliriz ancak gözeneklerimiz açık ve geniş olduğu sürece kir,yağ, toz ve makyaj kalıntıları sürekli bu gözenekleri tıkayacak ve yeni sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olacaktır. Cilt temizleme losyonları, cildimizdeki gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Bu özelliği ile losyon(ya da tonik) cilt bakımının önemli bir adımıdır. Gözenek sıkılaştırma yani losyon uygulama, cilt bakımının temizlemeden sonra ve nemlendirmeden önce gelen ikinci adımıdır.

Cilt bakımında 3. aşama,

3)Nemlendirme
Derimizde bulunan su, cilde esnek bir yapı kazandırır. Bu özelliği koruyabilmek için cildimizde yeteri kadar su bulunmalıdır. Dış çevre koşulları, cildimize uygun olmayan ürünler, stres gibi nedenler cildimizin su kaybını etkiler. Bu sebeple nemlendirme cildimizin sağlığı ve dengesi için oldukça önemli bir aşamadır. Yüz Temizliği, Yüzünüzde Siyah nokta ve Lekeler Oluşuyorsa, Siyah noktaları, lekeleri yok etmek kurtulmak için yöntemler;

Siyah Noktalar ve Sivilceler için Yoğurt ve Limon Suyu Cildimizdeki istenmeyen oluşumlardan birisi de siyah noktalar ve lekelerdir. Daha temiz bir cilt için evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz limon suyu ve yoğurtla hazırlanan maskeyle, sivilce ve siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Hazırlanışı;
Bir kâse yoğurda bir limonun suyunu karıştırın. Bu karışımı, gözlerinize gelmemesine dikkat ederek yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin. Yüzünüzde kuruyan maskeyi ılık suyla yıkayarak çıkarın. Limon suyu cildi dezenfekte eder, sivilceleri kurutur ve siyah noktaların kaybolmasına yardımcı olur. Yoğurt ise cildi besler, nemlendirir ve yağ miktarını dengeler. Bu maske haftada bir kez uygulanabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir